Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Etické dílny

Etické dílnyVe dnech 20. a 21. 2. proběhly ve vybraných třídách preventivní programy společnosti Etické dílny, finančně podpořené z projektu MAP IV.

První a druhou třídu navštívila lektorka s programem Jak se chránit v nebezpečných situacích. Děti se učily poznávat nebezpečné situace a místa, povídaly si o tom, jak se v takové situaci zachovat, jak požádat o pomoc, zvnitřňovaly si tyto postupy i formou hry, co by se stalo, kdyby. Program se zaměřil i na rizika internetu a problémy intimních doteků od cizích lidí.

Ve čtvrté třídě jsme měli program s názvem Jak správně naložit se svými penězi? zaměřený na finanční gramotnost, hodnotu peněz, ekonomické potřeby rodiny a výdaje a zacházení s penězi. 

 Pátá třída absolvovala program s názvem Mínus na plus s Ámosem, ve kterém se žáci seznámili s těžkým životním osudem Jana Amose Komenského a zaměřili se s lektorkou na těžké životní situace, jejich zvládání a způsoby hledání pomoci, důležité bylo uvědomění si, že každý má v životě těžká a naopak dobrá období a vždy je třeba hledat východisko.

Sedmáci se v programu Vážíš si svého těla, nebo ho zneužíváš? zaměřili na zdravý životní styl, problémy s alkoholem, jak nepodlehnout tlaku skupiny, správně se rozhodnout. Součástí programu byl příběh, reflexe, diskuse, drobné hry. Jedno z témat bylo také trávení volného u mobilu a počítače. Vyplynulo z toho, že většina žáků tráví těmito aktivitami více než 2 hodiny denně.

Součástí vyhodnocení programů bylo i hodnocení práce žáků, kteří se zapojovali aktivně a se zájmem. Učitelé hodnotili, co se jim v programech líbilo a posuzovali, jak mohou na probraná témata navázat dál ve výuce.