Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Upozornění na řetězové zprávy

Upozornění na řetězové zprávyVážení rodiče, chtěli bychom vás upozornit na řetězovou zprávu, jež se šířila přes WhatsApp, která má nevhodný obsah a zejména menší žáci jsou z ní rozrušení a přišli o ní říct své třídní učitelce (třeťáci). Zjistili jsme, že se tato zpráva rozšířila po celé škole, patrně do všech ročníků.

Jedná se o typ zprávy, ve které se píše, že pokud zprávu přepošlou, potká je něco dobrého, pokud ne, zemřou.

Autor není nikdo z žáků, evidentně pouze dál přeposílají něco, co jim přišlo odjinud. Nejedná se o nic nového a takových zpráv koluje mnoho. Protože však některé děti jsou z toho opravdu vylekané, posíláme vám informaci o postupu školy a několik doporučení pro vás.

S dětmi si na to téma promluví třídní učitelé a žáci, kteří mají informatiku, na to navážou i v těchto hodinách. Žáci třetí třídy navíc mají mít program od Podaných rukou 24. 10. o bezpečí na internetu. Budu lektory informovat o tom, co řešíme, aby mohli toto téma také otevřít.

Přestože se tyto aktivity školy přímo netýkají, byli nebo vzápětí budou žáci poučeni o nevhodnosti posílání takových zpráv. Doporučili jsme jim, aby je ignorovali a mazali. Pokud jim jejich obsah přijde příliš závažný, bude dobré, aby vám je doma ukázali.

Pokud nějakou takovou zprávu vyhodnotíte jako opravdu nebezpečnou a znáte odesilatele, bude vhodné kontaktovat jej nebo jeho rodiče. V tom případě doporučuji, abyste takovou zprávu uložili.

Děti uklidňujeme a vysvětlujeme jim, že jim nic, co se tam píše, nehrozí, ale některé by např. mohly mít strach při usínání apod. Proto doporučujeme, abyste v tomto ohledu dětem věnovali zvýšenou pozornost, poptali se jich a uklidnili je.  

                                                                                  Mgr. Kateřina Králová, metodička prevence